فیوگیت

لذت دوستی ها با زندگی ارزان تر

دریچه ای به علاقمندیهای شما

ورود

فراموشی گذرواژه ثبت نام

ثبت نام

* جنسیت:


آخرین پست های کاربران در فیوگیتحمید

اسخ علامه علی اکبر دهخدا به دعوت نامه ای که رادیو صدای آمریکا از طریق سفارت این کشور در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۳۲ یعنی ۵ ماه بعد از کودتای ۲۸ مرداد برای وی ارسال داشت، از یکسو نشانگر روحیه میهن دوستی و از سوی دیگر رعایت ادب و احترام وی به نماینده دولتی است که به خیانت و حمایت از استبداد در ایران شهره شد.

 

متن نامه رئیس اداره اطلاعات سفارت آمریکا :

 

۱۹ دی ۱۳۳۲

خیابان ایرانشهر، فیشرآباد، تهران

 

آقای محترم- صدای آمریکا در نظر دارد برنامه ای از زندگانی دانشمندان و سخنوران ایرانی، در بخش فارسی صدای آمریکا از نیویورک پخش نماید. این اداره جنابعالی را نیز برای معرفی به شنوندگان ایرانی برگزیده است. در صورتی که موافقت فرمایید، ممکن است کتباً یا شفاهاً نظر خودتان را اطلاع فرمایید تا برای مصاحبه با شما ترتیب لازم اتخاذ گردد.

ضمناً در نظر است که علاوه بر ذکر زندگانی و سوابق ادبی سرکار، قطعه ای نیز از جدیدترین آثار منظوم یا منثور شما پخش گردد .

بدیهی است صدای آمریکا ترجیح می دهد که قطعه انتخابی سرکار، جدید و قبلاً در مطبوعات ایران درج نگردیده باشد. چنانچه خودتان نیز برای تهیه این برنامه جالب، نظری داشته باشید، از پیشنهاد سرکار حسن استقبال به عمل خواهد آمد .

 

با تقدیم احترامات فائقه

سی. ادوارد. ولز

رئیس اداره اطلاعات سفارت کبرای آمریکا

 

****** ****** ****** ****** ******

 

پاسخ علی اکبر دهخدا :

 

جناب آقای سی. ادوارد. ولز، رئیس ادارۀ اطلاعات سفارت کبرای آمریکا

 

نامه مورخه ۱۹ دیماه ۱۳۳۲ جنابعالی رسید، و از اینکه این ناچیز را لایق شمرده اید که در بخش فارسی صدای آمریکا از نیویورک، شرح حال مرا انتشار بدهید متشکرم.

شرح حال من و امثال مرا در جراید ایران و رادیوهای ایران و بعضی از دول خارجه، مکرر گفته اند. اگر به انگلیسی این کار می شد، تا حدی مفید بود؛ برای اینکه ممالک متحده آمریکا، عدٌه ای از مردم ایران را بشناسند. ولی به فارسی، تکرار مکرٌرات خواهد بود، و به عقیده من نتیجه ندارد..

و چون اجازه داده اید که نظریات خود را در این باره بگویم و اگر خوب بود حُسن استقبال خواهید کرد، این است که زحمت می دهم، بهتر این است که اداره اطلاعات سفارت کبرای آمریکا به زبان انگلیسی، اشخاصی را که لایق می داند معرفی کند. و بهتر از آن این است که در صدای آمریکا به زبان انگلیسی برای مردم ممالک متحده شرح داده شود که در آسیا مملکتی به اسم ایران هست که خانه های قراء و قصبات آنجا، در، و صندوق های آنها قفل ندارد، و در آن خانه ها و صندوق ها طلا و جواهرات هم هست، و هر صبح مردم قریه، از زن و مرد به صحرا می روند و مشغول زراعت می شوند، و هیچ وقت نشده است وقتی که به خانه برگردند، چیزی از اموال آنان به سرقت رفته باشد.

یا یک شتردار ایرانی که دو شتر دارد و جای او معلوم نیست که در کدام قسمت مملکت است، به بازار ایران می آید و در ازای «پنج دلار» دو بار زعفران یا ابریشم برای صد فرسخ راه حمل می کند و نصف کرایه را در مبداء و نصف دیگر آن را در مقصد دریافت می دارد، و همیشه این نوع مال التجاره ها سالم به مقصد می رسد.

و نیز دو تاجر ایرانی، صبح شفاهاً با یکدیگر معامله می کنند و در حدود چند میلیون، و عصر خریدار که هنوز نه پول داده است و نه مبیع آن را گرفته است، چند صد هزار تومان ضرر می کند. معهذا هیچ وقت آن معامله را فسخ نمی کند و آن ضرر را متحمل می شود.

اینهاست که از این گوشه آسیا شما می توانید به ملت خودتان اطلاعات بدهید، تا آنها بدانند در اینجا به طوری که انگلیسی ها ایران را معرفی کرده اند، یک مشت آدمخوار زندگی نمی کنند، و از طرف دیگر به فارسی، به عقیده من خوب است که در صدای آمریکا، طرز آزادی ممالک متحده آمریکا را در جنگ های استقلال، به ایرانیان بیاموزید و بگویید که چگونه توانسته اید از دست استعمار خلاص شوید؟ و تشویق کنید که واشنگتن ها و فرانکلن ها در ایران، برای حفظ استقلال از همان طرق بروند.

در خاتمه با تشکر از لطف شما احترامات خود را تقدیم می دارد.

 

علی اکبر دهخدا

foroozan

it doesnt matter how slowly you go,as long as you do not stop

حمید

سلام... تو این سفر اومدم به یه شهری نزدیک نیویورک بنام Newark شهر کوچیکیه با حدود 290 هزار جمعیت و چیزی در حدود 200 سال قدمت.... یه فرودگاه بزرگ و شلوغ داره و ایستگاه قطار .... همه چیز تو این شهر قدیمیه و یه جورایی تحت شعاع نیویورک بزرگه که در 13 کیلومتری این شهره.... من هر روز مسیر اینجا تا نیویورک رو با رتن به ایستگاه قطار با اتوبوس چیزی شبیه اتوبوس واحد ما و بعدش سوار شدن در قطار طی می کنم.... همه چیز این شهر قدیمیه ولی نکته جالبش اینه که در کنار قدیمی بودن شهر جلوه ای از مدرن بودن رو میشه دید.. اگه هنوز پرداختکرایه اتوبوس با دادن پول نقد به دستگاه جلوی راننده انجام میشه در کنارش اپ موبایلی هم هست که میشه با اون براحتی پرداخت کرد و نشون راننده داد و پول نقدی لازم نیست.... برعکس دیدگاهی که از امریکای شیک و مدرن و پر زرق و برق دیدیم اینجا انور سکه پیداست.... شهری که کثیفه و پر از معتاد و البته بی خانمان... یه جورایی برعکس ایالتهای غربی امریکا که من امنیت رو به شکل ملموسی حس می کردم اینجا ناامنه وباید مراقب بود.. این رو میشه از فقل زدن به سطل آشغال های خیابون برای اینکه دزدیده نشن دید.. البته اینو بگم که همین بی خانمانی و اعتیاد رو میشه تو منهتن نیویورک با اون قصه های پر از جلال و شکوهش هم دید... نیویورک هم بافتی شبیه همین جا از لحاظ وضعیت زندگی داره... اختلاف طبقاتی تو نیویورک به شدت دیده میشه..... اما تو این شهر من بیشتر قشر متوسط به پایین دیدم.. فقر، فحشای پنهان و البته اعتیاد و البته کم توجهی به قانون در عین حال که هنوز هم در موارد جدی قانون محترمه..... اینجا هم مثل ایران به نسبت بقیه امریکا فرهنگ ترافیکی که در غرب امریکا دیدم چندان پررنگ نیست.... خیلی دلم می خواد در مورد دو سه موضوع بنویسم یکی کتابخانه نیویورکه... یکی یهودیهای شهره.... یکی بافت خود نیویورک....... و یکی دیگه اینکه چرا بنظر من امریکا پیشرفته است.... نمی دونم وقت میشه یا نه....

به احترام این شبکه اجتماعی اگه قرار شد بنویسم اینجا می نویسم.... فعلا

دانلود اپلیکیشن


جهت استفاده از سرویس های سیستم فیوگیت بر روی ابزار های هوشمند خود ، میتوانید اپلیکیشن فیوگیت را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود از کافه بازار

محصولات فیوشاپ هاکمپانی های عضو در فیوگیت


فیوگیت چیست؟


سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان تسهیم شده FaveGate

ابداعی جدید در عرصه تجارت الکترونیک


شبکه اجتماعی

در سیستم فیوگیت ، به شبکه ای از سایر اعضا دسترسی دارید که با آنها می توانید دوستی کنید، تعامل کنید، تجربیات خود را از کالاها و خدمات فروشگاه ها و شرکتهای مختلف ثبت شده در سیستم که به آنها فیوشاپ می گوییم، به اشتراک بگذارید، در مورد نوسانات کیفیت خدمات و کالاها بحث کنید، ببینید دیگران از چه برندها و مارکهایی استفاده می نمایند، عکسهای مربوط به فیوشاپها را آپلودکنید و نظرات خود را بیان کنید و حتی چت کنید! شما کهکشان دوستان خود را خواهید داشته و عضو فیونت فیوشاپها که باشگاه مشتریان فروشگاه ها و شرکتها می باشد، خواهید بود!

فروشگاه اینترنتی

ما به شما بعنوان یک فیوشاپمان امکان می دهیم که:
یک ویترین مجازی و مدرن که آنرا فیوشاپ می نامیم داشته باشید وآن به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر توضیحات کالا و خدمات خود نمایندگیها و ساعت شروع و پایان کار آنها را معرفی نمایید. در فیوشاپتان اعضا خودتان را داشته باشید. علاقه مندان شما هستند که خود را به عنوان مشتری وفادار شما ثبت کرده اند.

باشگاه مشتریان

می توانید عضو باشگاه مشتریان فروشگاه ها و یا شرکتهایی شوید که در سامانه دارای فروشگاه دیجیتالی هستند و ما به آنها فیوگیت می گوییم. این عضویت چندین فایده دارد: آنها بر اساس اطلاعات و آمارهای کلی سایت بنهای تخفیفی هدف مندی را که به آنها فیوبن می گوییم، ارائه می کنند که در صورت علاقه مندی در معرض آنها قرار می گیرید و خریدهای ارزانتری خواهید داشت می توانید از انجام یک خرید دیجیتالی مطمئن، امن و به صرفه در سیستم برخوردار شوید.